Realizované akcie


ROK 2013

Športový deň

To, že počasie je veľký pán, ktorý mení  plány vieme všetci. Ale aj napriek tomu, že v deň  keď sme mali naplánovanú Petropavlovskú olympiádu pršalo, nezobralo nám to chuť športovať. Vonkajšie  prostredie záhrady sme vymenili za priestory vestibulu,  čomu sme prispôsobili disciplíny  a  nič nám nebránilo prežiť ďalší deň v pohode a dobrej zábave.

Deň s loptou

V mesiaci jún sme na nádvorí domova zorganizovali  športové dopoludnie, zamerané hlavne na hry s loptou. Klienti sa rozohriali pri minifutbale, po  ktorom nasledovali rôzne slalomové disciplíny, samozrejme s loptou.  U niektorých klientov sme obdivovali šikovnosť nôh pri zdolávaní prekážok, u iných vytrvalosť  prejsť celú dráhu aj napriek rôznym hendykepom. 

ÚĽUV Banská Bystrica 

V priestoroch ÚĽUVu v Banskej Bystrici mali možnosť  niektorí klienti vyskúšať si rôzne pracovné techniky, ktoré sa využívajú pri tvorbe umeleckých a úžitkových predmetov. Počiatočná nesmelosť a nedôvera vo vlasné schopnosti sa pod vedením  inštruktora rýchlo stretila a oni si domov doniesli krásne drevené výrobky, vyrobené ich vlastnými rukami. 

Nová Baňa

V jeden krásny slnečný májový deň sa vybrali klienti s doprovodom na prehliadku ďalšieho slovenského mesta. Vlak, náš obľubený dopravný prostriedok  ich priviezol do  Novej  Bane, kde okrem prechádzky po meste navštívili aj Pohronské múzeum.

Stolný  tenis

Medzi obľúbené športové hry našich klientov určite patrí stolný tenis. Stôl na túto hru je umiestnený vo vestibule domova, preto ho môžu hrávať kedykoľvek počas dňa. Klient  Ján Nosál niekoľko krát počas roka organizuje stolnotenisový turnaj zamestnancov a klientov domova. Hráči môžu ukázať to čo si natrénoval a ostatní "diváci" zažijú veľa zábavy.  
  

              

Klobúkový bál

Fašiangové obdobie sme ukončili bálom, na ktorý si klienti za pomoci pracovníčok domova vyrobili klobúky. Výnimkou neboli ani  zamestnanci, ktorí si tiež nasadili klobúky a spoločne s klientmi zažili veselé popoludnie.

ROK 2012

Katarínska zábava

Ani tohto roku nechýbala obľúbená zábava, pri ktorej si prítomní klienti zopakujú svoje tanečné schopnosti.

                   

Michalska olympiada

Krásny slnečný jesenný deň prežili klienti a zamestnanci  domova pri zdolávaní rôznych športových disciplín.
  

                    Hod na cieľ                                 Ťahanie lanom                               Ruské kolky                

Hudobný festival - OSMIDIV     

V nedeľu 19.8. sme s klientmi prežili príjemné popoludnie v  Banskej Štiavnici,  kde občianske združenie Milana Štefánika zorganizovalo  benefičný koncert  pre klientov zo zariadení  sociálnych služieb  Banskobystrického kraja.  Koncert sa konal v prírodnom amfiteátri, ktorý okrem dobrej hudby a zábavy poskytol aj krásny výhľad na Banskú Štiavnicu. Program  zložený z viacerých hudobných žánrov moderoval Jožo  Pročko, ktorý  svojím typickým humorom vytváral počas celého festivalu uvoľnenú a príjemnú atmosféru.

                          hudobny                                      fedtival                                 Banska  Stiavnica

Jarné aktivity       

Okrem každodenných činností  realizovaných v rámci pracovnej terapie a voľnočasových aktivít, boli v priebehu mesiacov máj a jún zorganizované nasledovné akcie:
- na začiatku mája klienti pripravili májový veniec a priniesli ho deťom do Strediska DSS Detva, aby si ním, po vyzdobený pestrofarebnými stužkami, 
- 30.5. - Majáles, zábavné popoludnie pri dobrej hudbe 
-  12.6.  výlet vlakom do Turčianskych Teplíc
- 27.6. - Petro-pavlovská olympiáda - klientov a zamestnancov domova 
- 28.6. - účasť 3 klientov na  zábavno-súťažnom podujatí Seniori na krídlach v Očovej

                    majovy veniec                           Turčianske Teplice                        olympiada

       

Proti jarnej únave

       S prebúdzajúcou sa jarnou prírodou sa aj aktivity  klientov  presunuli z vnútorných priestorov do vonkajšieho areálu domova , kde  bolo potrebné najskôr urobiť veľké jarné upratovanie  a následne sme mohli zrealizovať súťaž v ruských kolkoch  a hádzaní na cieľ. 
V apríli sa klienti s doprovodom vybrali  vlakom do Kremnice, aby si pozreli tamojšie múzeum mincí.

                    jarne upratovanie                            ruske kolky                                 Kremnica 

Cigánsky bál

       Pestrofarebné  oblečenie a dobrá nálada boli sprievodným znakom cigánskeho bálu, ktorý sa konal 14.2. jedálni domova. Všetci prítomní ocenili nielen nápadité "maskovanie" niektorých zamestnancov a klientov, ale aj hudbu a pohostenie, čo samozrejme k dobrému bálu patrí. 

                       pri                                                ciganskej                                      muzike

Aktívna zima

       Ani počas  chladných zimných dní nezaháľali klienti domova a pravidelne si lámali hlavu pri riešení rôznych logických hier a zahrievali  stuhnuté svaly rehabilitačnými pomôckami. Súťaže v pretláčaní rukou, v silových disciplínach a v logických hrách  preverili schopnosti a logické myslenie nielen klientov, ale aj zamestnancov.   

                 pretlacanie rukou                          logicke hry                                       silove  sutaze

ROK 2011

Katarínska zábava

- patrí  k obľúbeným a každoročne sa opakujúcim akciám klientov a zamestnancov domova.

                   v  rytme hudby                                  DJ Radko                                     plny parket

Leto  2011

V priebehu  tohtoročného leta sme spolu s klientmi  zažili mnoho neopakovateľných zážitkov počas „domováckych“ akcií a na rôznych miestach Slovenska.    
-  výlet vlakom do Martina - za krásami a pamätihodnosťami mesta
-  účasť 3-oj členného družstva v súťaži vo varení halušiek, ktoré organizuje DD Detva
-  výlet do poľovníckeho múzea vo Sv. Antone
-  pešia túra do 6 km vzdialeného  Kriváň
-  stretnutie klientov ZSS na akcií Seniori na krídlach v Očovej
-  zábavno - športový deň v areáli domova 
Samozrejme nechýbala návšteva kúpaliska v Detve a posedenia pri záhradnom krbe v areály domova.zábava

  

              Sutaz vo vareni halusiek                Muzeum Sv. Anton                        Sportovy den

Výstup na Raticov vrch

       Dňa 12.5. sme začali odratávať prvé kilometre z tohtoročných plánovaných 100 peších kilometrov.  Pohodlné autá sme zaparkovali na sídlisku v Hriňovej a začali 3 km výstup na Raticov vrch.  Unavení z cesty sme naberali nové sily nielen pri obede, ktorý sme si vyniesli v batohoch, ale aj návštevou kostola, ktorí spravujú kapucíni. Cesta späť bola rýchlejšia a ľahšia možno aj tým, že nás ešte čakalo spoločné opekanie špekačiek.     

                    cesta hore                                    pri  kostole                                        to je pohlad


Stolno - tenisový turnaj

       Klienti a zamestnanci domova si  7.apríla zmerali svoje športové schopnosti v Stolno - tenisovom turnaji. Rôzne pohybové kreácie pri chytaní loptičky  precvičili  svalstvo celého tela súťažiacich a bránice divákov. Víťazi boli ocenení na spoločnej komunite klientov.    

                    v zapale hry                                      trafim ju                                              vitazi


Pyžamový bál

       Obdobie fašiangov sa od nepamäti spája so zábavou a  veselosťou, po ktorej nasledovalo obdobie pôstu. Klienti a zamestnanci nášho domova sa v rámci fašiangovej recesie stretli 23.2.     v spoločenskej miestnosti, pričom vstupenkou bolo pyžamo. Zistili sme, že v tomto "spoločenskom" oblečení sa lepšie tancuje ako v obtiahnutých  a drahých šatách.   

                     koledník                                   tanec v pyžame                               plný parket


Zimné aktivity

       Zima je ročné obdobie, ktoré viac  uzatvára našich klientov do vnútorných priestorov domova.  Voľnočasové aktivity sa realizujú hlavne v spoločenskej miestnosti, posilňovni a vestibule, pri spoločenských hrách, skladaní puzzle obrázkov, alebo aktívne pri stolnom tenise.  Tí, ktorí mali záujem teplým oblečením odolávať zime  chodievali na prechádzky do blízkeho zasneženého okolia domova.  Dvaja  klienti sa boli opakovane korčuľovať na ľadovej ploche na farskom ihrisku v meste.                                                                                                                                 

                               zimná krása                                 stolný tenis                                   ide nám to

ROK 2010

Mikuláš a vianočný večierok

       Hoci sú klienti nášho domova vekovo starší, predsa očakávajú návštevu Mikuláša, ktorému môžu ukázať  svoje spevácke alebo tanečné schopnosti. Balíčky so sladkosťami  zase potešia mlsné jazýčky klientov. 

Katarínska  zábava

         Aj v tomto roku sme v domove zorganizovali Katarínsku zábavu, na ktorej sa pri dobrej hudbe  dochuti vytancovali nielen oslávenci (Kataríny, Emílie, Milanovia), ale aj ostatní klienti a zamestnanci domova.

25. výročie založenia DSS

         Zamestnanci nášho domova a ich pozvaní hostia si na slávnostnom stretnutí dňa 28.10.2010  zaspomínali na uplynulých 25 rokov od začiatku poskytovania sociálnych služieb  mužom so zdravotným postihnutím.
Za uplynulé obdobie sa zariadenie stalo prechodným ale väčšinou  trvalým a posledným  domovom pre 187 klientov. Spolunažívali tu muži z rôznych sociálnych vrstiev, rôzneho spoločenského postavenia, ale hlavne s rôznym druhom duševného ochorenia, ktoré ich odlúčilo od rodiny a známych.
         Pri vytváraní náhradného domova a zabezpečovaní všetkých  psycho-sociálnych potrieb klientov zastávali nenahraditeľnú a dôležitú úlohu všetci zamestnanci zariadenia.  Prispôsobovali sa zmenám, ktorými prechádzal domov, spoločnosť a jej pohľad na napĺňanie potrieb klientov zariadení sociálnych služieb.
         Počas 25. rokov  bolo v domove zamestnaných 66 zamestnancov, ktorí zabezpečovali jeho  prevádzku  na rôznych pracovných pozíciách, v období  od niekoľkých mesiacov  až po desiatky rokov. 
Medzi 28. súčasnými zamestnancami sú tri pracovníčky, ktorých posledných 25 rokov bolo po pracovnej stránke spojených s domovom. Boli tu už v období zariaďovania vnútorných priestorov, úpravy vonkajšieho areálu a vítali aj prvých klientov domova. 
        
Počas slávnostného  stretnutia  im boli odovzdané vecné dary ako poďakovanie za ich prácu, trpezlivosť a ak to môžeme tak nazvať aj za vernosť domovu.
         Riaditeľ domova Ing. Jaroslav Laššák vo svojom  príhovore pripomenul úspechy a neúspechy, ktorými prešlo zariadenie  počas svojej  existencie a   predstavil  víziu  domova  do nasledujúceho obdobia.

Detviansky jarmok

Jednou z možností ako poukázať na pracovnú činnosť a zručnosť klientov Domova sociálnych služieb "Piešť" Detva, je   prezentácia  práce klientov na Detvianskom jarmoku, ktorý sa  konal v dňoch 2. a 3. októbra 2010. Zamestnanci a klienti domova  predstavili  vystavovali  maľované poháre, fľaše, drevené výrobky, modelované magnetky a iné dekoratívne výrobky. Najväčší záujem bol o maľované poháre na hríby, ktoré prie tohtoročnej „úrode“ určite  nezostanú prázdne.

Michalský športovo – zábavný deň

Tak ako každý rok, aj  29.9.2010 sme organizovali  pre klientov a zamestnancov  domova športové dopoludnie. Pri rôznorodých disciplínách si  mnohí zo súťažiacich preverili nielen svoju obratnosť a vytrvalosť, ale zažili hlavne  veľa zábavy a smiechu. Popoludňajšie hodiny patrili oslávencom Michalom, podľa ktorých sme náš športovo- zábavný deň aj pomenovali. Výborná štrúdľa a káva boli odmenou za športové výkony alebo za  motivujúce povzbudzovanie.

Súťaž vo varení halušiek

Domov dôchodcov v Detve zorganizoval dňa 21.9.2010 už 2. ročník súťaže vo varení halušiek. V záhrade domova sa stretli trojčlenné družstvá zo 6 zariadení sociálnych služieb. Náš domov reprezentovala jedna zamestnankyňa, p. Emília Budáčová a dvaja klienti,  Miroslav Rafael a Radko Štefunda, ktorí  podľa hodnotenia poroty navarili najlepšie halušky  a umiestnili sa na  1. mieste.  Všetkých zúčastnených súťažiacich potešili vecné ceny, ale najväčšiu radosť mali určite z vlastnej  zručnosti a schopnosti.

Pustý hrad Zvolen

Turistickým výletom klientov nášho domova sme si splnili niekoľkoročný sľub, navštíviť toto známe historické miesto. Odmenou za fyzicky namáhavú niekoľkokilometrovú túru bol krásny výhľad na Zvolen a okolie.

Leto v domove

Počas dvoch prázdninových a dovolenkových mesiacov sme s klientmi domova podnikli niekoľko zaujímavých aktivít.
Na schladenie slnkom rozpálených tiel využili  naši klienti  detvianske kúpalisko, na ktorom si počas troch dní precvičili plavecké schopnosti alebo len opálili zimou vyblednutú pokožku.
Turistický výlet na 11 km vzdialený Salaš Juraj bol prípravou na spoločný výlet klientov a zamestnancov do lesníckeho skanzemu vo Vydrovskej doline.   

                       Kúpalisko                           Salaš Juraj                     Lesnísky skanzem

Juniáles

Klienti domova sa dňa 24.6.2010 zúčastnili 2. ročníka Juniálesu, ktorý  pre klientov viacerých domovov zorganizoval DSS Nádej  Krupina. Z podujatia si klienti okrem rôznych suvenírov odniesli hlavne spomienky na pútavý  kultúrny program a  na nových kamarátov.   

Putovný pohár Podpoľania

 Domov sociálnych služieb „Piešť“ Detva zorganizoval  23.6.2010  III. ročník  branno-športového dňa zariadení sociálnych služieb mikroregiónu Podpoľania o putovný pohár Podpoľania.
Súťažiaci  z  DSS „Piešť“, DD a DSS Hriňová a DSS Detva  preukázali nielen  rýchlosť,  vytrvalosť, zručnosť a vedomosti,  ale hlavne zmysel pre zábavu a zdravú súťaživosť.  
Víťaz putovného pohára DD a DSS Hriňová sa tešil z výhry a my ostatní sa už teraz tešíme  na  budúcoročný  IV. ročník branno-športového dňa.

Májová tradícia

 Mesiac máj sa v našom domove  neodmysliteľne spája so stavaním vyzdobeného „mája“. Ani tento rok sme neporušili tradíciu a postavili sme si „máj“ v jedálni, kde bol ochránený pred výčinmi počasia až do  31. mája, ktorý  bol nielen posledným dňom kalendárneho mesiaca, ale aj jeho koncom. Deň sme začali športovo, vzájomnými súťažami nielen medzi klientmi, ale aj medzi zamestnancami. Vyčerpané fyzické sily sme si doplnili dobrým obedom a pokračovali sme tanečnou zábavou.   

Pamätník SNP

Prehliadkou vnútorných priestorov a okolia Pamätníka SNP v Banskej Bystrici si klienti domova pripomenuli udalosti z obdobia II. svetovej vojny.

Maškarný bál

Tohtoročné fašiangové obdobie sme sa rozhodli ukončiť 16. februára maškarným bálom. Predchádzalo mu niekoľko týždňové obdobie vymýšľania a výroby originálnych a nápadných masiek. V deň D sa hneď po obede jedáleň zmenila na tanečnú sálu.  Zo stien, lustrov a  záclon  viseli ozdoby z krepového papiera a  pestrofarebné balóny. Za veselého spevu vkročil do miestnosti sprievod masiek – hvezdár, kohút, lev, šašovia, vodná panna, námorníčky, Pipi dlhá pančucha, cigánka....  Veľký rozruch spôsobili hostia bálu – deti z DSS v Detve, hlavne  maska smrtky, ktorá prišla v sprievode  supermana a princeznej.
Tanečná zábava bola občas prerušená prestávkou na oddych a načerpanie nových síl pri kávičke a pampúchoch.

Zimné radosti

Náš domov sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí, ktoré ponúka vnímavému oku dostatok krásnych podnetov a zážitkov počas celého roka . Ale  typická zima   so snehom a   inovaťou zabielenými stromami a plotmi je neopísateľná.
Hoci sme si na krásy zimného počasia museli počkať až do začiatku januára, využili sme ju dostatočne. Poľná cesta sa zmenila na zjazdovku, po ktorej sa sánkovali niekoľkí naši klienti s takou radosťou, že ňou nakazili aj  sociálne pracovníčky, ktoré ich sprevádzali.
Iní traja klienti preukazovali svoj športový talent na korčuliach v priestoroch farského ihriska v Detve.
Unavení, mrazom vyštípaní klienti sa  s novými zážitkami vracali do domova a tešili sa na ďalší zimný deň.


ROK 2009

Vianoce v  domove

Každoročne do nášho domova zavíta Mikuláš, s nádielkou sladkostí pre klientov, ktorí  hoci už vekom  nie sú deti, ale potešiť sa vedia  aj z takejto návštevy. Klienti sa predviedli ako speváci a tanečníci, ale nedal sa zahanbiť ani Mikuláš, ktorý im zahral na gitare.
Oblátky s medom, opekance, ryba a všetky dobroty, ktoré patria  na  štedrovečerný stôl boli pripravené aj pre klientov domova,  ktorí v tento večer vytvorili veľkú rodinu.
Vianočné obdobie zavŕšili návštevou detvianskeho kostola, aby si pozreli prekrásny betlehem.


Pamiatka zosnulých

Začiatok novembra je  čas, keď si intenzívnejšie spomíname na zomrelých ľudí, ktorí boli súčasťou nášho života, niečo sme s nimi spoločne prežili, alebo sme ich stretli v určitom období ich života.
Klienti nášho domova si pri kríži neďaleko domova zaspomínali na svojich príbuzných a známych, ktorí zomreli a majú svoje hroby  v  rôznych mestách Slovenska.
Nezabudli sme ale ani na našich   zomrelých klientov, ktorých pamiatku sme si uctili 3. novembra na sv. omši v domove a pri spoločnom hrobe v Detve a Podkriváni.


Vlakom do Žiliny

             Klienti nášho domova obľubujú celodenné výlety, na ktorých obdivujú nielen historické miesta  a prírodné krásy Slovenska, ale aj mestá, kde  majú možnosť zažiť  každodenný život mesta. Preto sa 27. októbra na požiadavku klientov  zorganizoval  výlet do Žiliny. Ako? Predsa obľúbeným dopravným prostriedkom – vlakom.  Hoci ich mesto privítalo zamračenou oblohou, prechádzka po pešej zóne, novom a historickom námestí kompenzovala aj túto malú chybičku výletu.
Cestovaním vlakovou dopravou, samostatným objednávaním si obeda v reštaurácií a kupovaním si suvenírov mali klienti príležitosť preveriť si svoje  sociálne zručnosti a samostatnosť pri  rôznych situáciách a činnostiach.

Branno – športový deň

            2. ročník branno - športového dňa zariadení sociálnych služieb mikroregiónu Podpoľania  usporiadal 22.10. Domov sociálnych služieb pre deti v Detve, pre zamestnancov troch zariadení – DSS pre deti Detva, DSS „Piešť“ a DD a DSS Hriňová.
Členovia družstiev súťažili v piatich disciplínách, v ktorých okrem kondície, zručnosti a vedomostí išlo hlavne o dobrú pohodu a upevnenie pracovných vzťahov medzi  zariadeniami, ktoré pokračovalo najmä po skončení súťažnej časti.
A ako  sa snažilo družstvo nášho domova?
Stačí v skratke – vyhrali sme!!!!!!!

Detviansky jarmok

            Detviansky  jarmok (3. a 4. 10.) je jednou  z  možností, prostredníctvom ktorých  prezentujeme nielen práce našich klientov, ale hlavne upozorňujeme, že v zariadení sociálnych služieb, ktoré sa nachádza  v regióne Podpoľania žijú  muži, ktorí sú aj napriek zdravotnému  postihnutiu plnohodnotní a   zruční ľudia, korí si zasluhujú nielen obdiv ale hlavne pochopenie nás „zdravých“ spoluobčanov.
V rámci jarmoku sme prezentovali práce klientov a zároveň sme sa zapojili do súťaže v aranžovaní kvetov, ovocia a zeleniny, ktorú organizovalo mesto Detva.      

Leto  v domove

            Aj keď tento rok nerešpektuje ročné obdobia, my sme leto začali už začiatkom júna, pobytom klientov na termálnom kúpalisku Dolná Strehová. Ešte v ten istý mesiac  sa klienti zúčastnili Juniálesu, stretnutia klientov z rôznych zariadení sociálnych služieb.
Jedným z obľúbených aktivít klientov sú športové  akcie. Takým bol aj športový deň 14.7. V zábavno – súťažných disciplínách súťažili nielen klienti, ale aj zamestnanci domova.  Stratenú energiu si všetci doplnili guľášom a sladkou odmenou.
Počas augusta sa klienti schladzovali aj na mestskom kúpalisku v Detve.
Tohtoročné potulky autobusom po krásach Slovenska si klienti a zamestnanci domova  nasmerovali na sever, priamo do skanzenu oravskej dediny v Zuberci. A že mal výlet úspech, na požiadanie klientov sa zrealizoval   výlet do Košíc, ale pre zmenu  vlakom. Hoci hneď na začiatku bol „spestrený“  vykoľajením rušňa, neovplyvnilo to  celodenné zážitky.
Úspešným podujatím pre domov bola súťaž vo varení halušiek (22.9.), ktorú organizoval Domov dôchodcov Detva a naše mužstvo (1 klient a 1 zamestnanec) získalo krásne  2. miesto.
Za záverečnú akciu leta môžeme pokladať  Michalovskú olympiádu (28.9.), ktorá preverila športové zručnosti všetkých účastníkov a u divákov dlane a hlasivky.  

Dolná Strehová  2009

          Slnko, voda a oddych – sú slová, ktoré charakterizujú dovolenkový pobyt klientov nášho domova na termálnom kúpalisku Dolná Strehová v dňoch  8.6. - 13.6.2009.  Týždenného pobytu sa zúčastnilo 12   klientov, ktorí si okrem teplej vody  užívali aj krátke výlety do okolia kúpaliska. Posledný spoločný večer si spríjemnili  tradičnou  „opekačkou“ .

Máj v domove 

          Máj je mesiac, ktorý má mnoho prívlastkov -  ako mesiac lásky, najkrajší mesiac v roku, ale spája sa s ním aj  zvyk stavania májov pre slobodné dievčatá. Hoci v našom domove máme len jednu slobodnú dievčinu, máme veľa slobodných chlapcov – chlapov, ktorým sa tento zvyk páči a preto  pre  pracovníčky domova   (hoci vydaté) postavili 5.mája krásny, vysoký a pestrofarebný máj. Svoju prácu odviedli kvalitne, lebo počas celého mesiaca odolával vetru  a  29.mája ho zvalili len s veľkou námahou.  K váľaniu mája sme plánovali spoločné varenie guľáša a veselicu klientov a zamestnancov pod slnečnou májovou oblohou. Nemájové chladné a daždivé počasie nás  prinútilo zmeniť  vonkajšie  priestory za spoločenskú miestnosť, čo nám ale neubralo z chuti zabaviť sa a zatancovať si pri dobrej hudbe.    

Deň otvorených dverí v Banskej Bystrici 

      Námestie SNP v Banskej Bystrici sa dňa 28.5.2009 v rámci  Župného leta 2009 a Dňa otvorených dverí  Banskobystrického samosprávneho kraja zaplnilo  stánkami, z ktorých boli 3 vyčlenené na prezentáciu  výrobkov klientov domovov sociálnych služieb. Hoci sa naše zariadenie neprezentovalo, predsa sa tam skupinka našich klientov  vybrala nazbierať tvorivú inšpiráciu. Spestrením výletu boli nielen kultúrne podujatia priamo na námestí, ale aj posedenie pri kávičke a zmrzline.   

Deň otvorených dverí

          V dňoch 7. a 8. apríla 2009  sa konal v našom domove Deň otvorených dverí. Návštevníci mali možnosť pozrieť si vnútorné priestory, izby klientov a spoločenské miestnosti,  ktoré klienti využívajú pri terapiách alebo pri voľnočasových aktivitách. 
Súčasťou bola aj výstava  prác klientov, ktoré vyrábajú za pomoci pracovníčok sociálneho úseku   v rámci  pracovnej terapie.  

Valentínsky ples

         Hudbou, tancom a dobrou náladou sa podarilo klientom a zamestnancom nášho domova „odkliať“ magický piatok 13.2.2009. Nešťastie, ktoré údajne prináša tento deň sme vymenili za šťastné pohľady klientov a tanečné prvky, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani na plese v opere. Atmosféru valetínskeho  plesu dotváralo aj slávnostne pohostenie a  všadeprítomné srdiečka, ktorými boli vyzdobené priestory domova.


ROK 2008

Október v DSS

         Október je mesiac, ktorý patrí našim starším spoluobčanom, klientom, známym i neznámym. Je to mesiac, kedy by sme si mali uctiť našich starších a nájsť si viac času na nich, ich potreby.  Mesto Detva aj tento rok 23.10.  pripravilo kultúrno – spoločenskú akciu „Z úcty k Vám“, na ktorej sa zúčastnilo 12 našich seniorov. Následne 29.10. nás navštívili deti z DSS Detva, ktoré si pre našich  klientov pripravili program a potešili ním hlavne tých, ktorý sa pre svoj vek a zdravotné postihnutie nemohli zúčastniť akcie mesta.

         Prejavom úcty všetkým našim klientom bola 15.10. aj návšteva primátora mesta         Ing. Jána Šufliarskeho, prednostu mestského úradu  Mgr. Pavla Ľalíka,  vedúceho odboru školstva Mgr. Bohuslava Ilavského a poslanca mestského zastupiteľstva Jozefa Zaťka.      Celá akcia sa konala v rámci    „Európskeho týždňa miestnej demokracie“ , s cieľom  priblížiť klientom a zamestnancom zariadenia  činnosť mestského úradu, a  hosťom predstaviť  naše zariadenie, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou mesta.

Česko-slovenské  stretnutie 17. – 19. 9.2008

Klienti a zamestnanci Domova sociálnych služieb „Piešť“ Detva, v dňoch 17.-19.9.2008 navštívili  Ústav sociálni péče v Olšanoch v Českej republike. Cestovanie  vlakovou dopravou preverilo cestovateľské schopnosti nielen klientov, ale aj doprevádzajúcich zamestnancov.

Trojdňový pobyt  v „zahraničí“ nám  priniesol veľa nových poznatkov a praktických skúsenosti pri práci s mentálne postihnutými,  ktoré chceme  využiť aj  pri činnosti v našom domove .Okrem toho  sme si priniesli  upomienkové predmety a príjemné spomienky na pobyt  a cestovanie Slovenskou a Českou republikou.

Už teraz sa tešíme na stretnutie s priateľmi z Olšian v roku 2009 na Slovensku.

Športové hry  11.9.2008

Zamestnanci DSS Ladomerská  Vieska  zorganizovali športové hry pre klientov 4 zariadení nášho kraja.  Ich hlavným cieľom nebolo len  preveriť   športové schopnosti klientov rôzneho veku, ale hlavne  sa dobre  zabaviť v spoločnosti príjemných  ľudí.  A že sa im to podarilo, dosvedčila aj spokojnosť klientov bez rozdielu, na ktorom mieste sa  umiestnili. 

 
Vláčikom po Banskej Bystrici  21.8.2008

Pozrieť si mesto Banskú Bystricu pohodlne z vláčika, ktorý počas leta premával  ulicami mesta využilo 12 našich  klientov.  Previezli sa  historickou časťou mesta, cez  pešiu zónu, aj okolo pamätníka SNP.  Výletu sa potešili hlavne klienti, ktorí už v dôsledku veku a zdravotného stavu nezvládajú dlhé prechádzky.

Rekreačný pobyt v Dolnej Strehovej  

Po minuloročných dobrých skúsenostiach sme pre 12 klientov zorganizovali  dovolenku na termálnom kúpalisku Dolná Strehová.  Areál kúpaliska ponúkal možnosti nielen pre dobrých plavcov, ale aj pre neplavcov, ktorí sa mohli „vyhriať“  bazénoch,  za výdatnej pomoci teplých slnečných lúčov. Úkryt pred nimi  našli v Kolibe, pri studenej malinovke alebo dobrej zmrzline. Niektorí klienti stále spomínajú na príjemné večerné stretnutia  s deťmi z detského domova v Polomke.

Juniáles  (24.6.2008)

Celodenná akcia  klientov a zamestnancov začala 24.6. športovo. Rôzne  súťažné  disciplíny preverili vytrvalosť a silu  súťažiacich, ktorí boli ocenení  nielen za výhru, ale hlavne za snahu a ochotu zapojiť sa do akcie.   Všetkým bol odmenou spoločný obed a po ňom opekanie špekačiek. Samozrejme nechýbala ani káva  a sladká odmena.

Majáles v Detve

V priestoroch Domu kultúry Andreja Sládkoviča v Detve sa 20.5.2008 uskutočnilo stretnutie  klientov zariadení sociálnych služieb  Banskobystrického samosprávneho kraja. Zúčastnilo sa ho vyše   200 klientov z 11 zariadení. Hosťami podujatia bola Mudr. Ľudmila Lysinová,  vedúca odboru sociálnych vecí a zdravotníctva BBSK a poslanci Zastupiteľstva BBSK. Ing. Ján Šufliarsky,  RNDr. Juraj Bódi a Ing. Jozef Krnáč.
Kultúrny program, ktorým sa prezentovali niektoré zariadenia (DSS Neporadza, DSS Pohorelská Maša, DSS Slatinka, DSS Ladomerská Vieska) doplnil svojim vystúpením folklórny súbor Podpoľanec z Detvy.
Aj keď bol kultúrny program pútavý a odmeňovaný potleskom, najviac očakávaná bola  tanečná  zábava, ktorá pokračovala až do večerných hodín. Vrámci nej predstavili svoje inštrumentálne a spevácke  schopnosti klienti z DSS Libertas, a svojou nákazlivou hudbou roztancovali  všetkých prítomných účastníkov.
Cieľom akcie bola nielen prezentácia schopností ľudí so zdravotným postihnutím,  ale  hlavne stretnutie sa ľudí s dobrým srdcom,  ktorí sa aj napriek svojmu hendikepu  dokážu radovať zo života a túto radosť rozdávajú všetkým okolo seba.

Stavanie mája (30.4.2008)

Hoci pieseň „ Ej máje, máje, zelené máje...“ sa  30.apríla ozývala z viacerých miest Detvy, prví ju zaspievali klienti nášho domova pre deti z DSS na Štúrovej ulici.  Krásny vysoký máj, ktorý so sebou priniesli,   vyzdobili  deti farebnými stužkami,  a o niekoľko minút už viali vysoko nad hlavami všetkých. Rozžiarené pohľady klientov obidvoch zariadení boli odmenou všetkým tým, ktorí sa podieľali na príprave tejto akcie.

Divadelná estráda (16.4.2008)

Dôkazom, že sa dá aj v dôchodkovom veku byť aktívny a pomáhať druhým, je skupina divadelných nadšencov, ktorí pôsobia pri Klube dôchodcov v Detve.  Estádnym pásmom, zloženým zo scénok, vtipných dialógov a krásnych piesni potešili klientov nášho zariadenia, ktorí sa nielen dobre zabavili, ale mnohí sa zapojili si nimi aj zaspievali. 


Deň otvorených dverí

Aj keď je naše zariadenie počas celého roka otvorené pre všetky návštevy, predsa sme zorganizovali v dňoch 12. a 13. marca Deň otvorených dverí. Napriek nepriaznivému počasiu nás navštívili hostia, ktorí si mohli pozrieť všetky priestory zariadenia, ktoré boli vyzdobené prácami našich klientov a už aktuálnou veľkonočnou výzdobou. 

Posvätenie kaplnky

11.marec bol pre klientov a zamestnancov zariadenia slávnostným dňom. Počas sv. omše, konanej v spoločenskej miestnosti, posvätil detviansky dekan Ľuboš Sabol novozriadenú kaplnku, za účasti nielen zamestnancov a klientov zariadenia, ale aj obyvateľov blízkeho okolia a neďalekých obcí. Na výzdobu a zariadenie kaplnky prispeli nielen zamestnanci, ale aj klienti, svojimi prácami.


Fašiangy

Fašiangové obdobie každoročne zakončujeme spoločnou zábavou zamestnancov a klientov v priestoroch zariadenia. Výzdoba jedálne, veselé oblečenie niektorých klientov a dobrá nálada boli znakom, že aj zdravotne postihnutí ľudia sa potrebujú a vedia sa zabávať.ROK 2007

Mikuláš a Vianoce

Každoročne pred vianočnými sviatkami sa stretávajú zamestnanci a klienti  v spoločenskej miestnosti s Mikulášom. Aj keď v našom zariadení žijú dospelí muži, radi sa prídu pozrieť na zaujímavý kultúrny program, ktorý je pripravený pre tohto hosťa, a tiež sa potešia sladkým balíčkom. Možno by niekto aj neveril, ale aj muži vo vyššom veku sa boja Mikuláša a preto vždy zažijeme veselé príhody a veľa smiechu.


Stavanie mája

Patrí v našej oblasti medzi typický ľudový zvyk, na ktorý nezabúdame ani my. Výzdoba a stavanie mája je sprevádzané hrou nášho klienta na harmoniku.  Zábava potom pokračuje pri dobrej hudbe a tanci.


Juniáles

Oslavu menín Petrov a Pavlov sme zorganizovali ako súťažný deň. Najskôr si niektoré súťažné disciplíny vyskúšali zamestnanci a po nich nasledovali súťaže klientov vo vzájomnom sa chovaní lekvárovým chlebom, skákaní vo vreci, pití malinovky cez slamku a preťahovaní lanom. Po ťažkých výkonoch každému dobre padla opekaná klobása, káva a sladký zákusok.


Dovolenka

16 klientov si užilo 7 letných dní na termálnom kúpalisku Dolná Strehová. Pobyt mimo zariadenia domova a veľa nových zážitkov spestrilo život nielen klientom, ale aj zamestnancom, ktorí ich sprevádzali.


Zájazd Štrbské Pleso

Spoločný výlet klientov a zamestnancov domova do Vysokých Tatier sa uskutočnil  koncom augusta. Celou cestou sme sledovali následky silného vetra, ktorý sa v noci prehnal po Slovensku a mierne aj nám skomplikoval výlet.

Michalské posedenie

Uskutočnilo sa vo vonkajších priestoroch nášho zariadenia za účastí posledných teplých slnečných lúčov. Kotlíkový guľáš uvarený na pukajúcom ohni, za pomoci klientov chutil všetkým aj preto, že to bola spoločná akcia zamestnancov a klientov. Po obede nasledovala spoločná gratulácia dvom klientom, ktorí oslavovali okrúhle narodeniny (55 a 60 rokov). Torta, upečená vychovávateľkami očarila nielen vzhľadom, ale aj chuťou. Potom nasledovala voľná zábava, každému podľa chuti a vôle, či už rozhovory pri káve alebo tanec pri dobrej hudbe.

Detvianský  jarmok

V dňoch 6. a 7. 10. 2007 sa v historickej časti mesta Detva konal každoročný „Detvianský jarmok. Návštevníci mohli vidieť nielen zaujímavý kultúrny program, ale aj dobre nakúpiť. Preto sme sa aj my rozhodli, že sa aktívne zúčastníme tohto jarmoku. Mesto Detva nám poskytlo predajný stánok, v ktorom sme predstavili tvorbu našich klientov, pričom sme sa zamerali na aktuálne obdobie jesene. Ponúkali sme maľované poháre na sušené hríby, med, mak, šípky, a pod. Za výdatnej pomoci troch klientov, ktorí výrobky ponúkali, sme sa dostali do povedomia bežných ľudí a zároveň predstavili šikovnosť klientov zariadenia sociálnych služieb.